Możliwością korzystania z kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek na podatek dochodowy dysponują tzw. mali podatnicy oraz podatnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Natomiast zaliczki uproszczone są dostępne dla wszystkich przedsiębiorców, którzy wybrali zasady ogólne albo podatek liniowy.
- Przy przejmowaniu biur rachunkowych: 100 procent przejętych firm.
- 30 spraw wygranych z urzędem i izbą skarbową. Żadnej nie przegraliśmy.
- Współpraca z profesjonalnymi biurami rachunkowymi na terenie Polski.
- Doświadczenie w prowadzeniu spółek akcyjnych, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek jawnych, fundacji, stowarzyszeń. Klienci indywidualni pełen zakres.
- Wyprowadzanie zaległości, zakładanie spółek i firm, doradztwo gospodarcze.
- Współpraca z zespołem adwokackim.
-
Prowadzimy pełen zakres usług:
- Usługi księgowe KPiR,
- ryczałt,
- karta,
- księgowość - pełen zakres,
- produkcja,
- gospodarka magazynowa,
- ZUS.
2012-12-17
Zaliczki uproszczone w PIT – z góry wiesz ile wyniosą
2012-12-13
Podatki 2013: Kasy fiskalne. Nowe limity zwolnień
Limit rocznych obrotów – uprawniający do zwolnienia z obowiązku ewidencji na kasach fiskalnych – zostanie zrównany do 20 tys. zł w skali roku. Ewidencję będą musiały obowiązkowo prowadzić również szkoły nauki jazdy. Nowe rozporządzenie Ministra Finansów ws. zwolnień wejdzie w życie już z początkiem 2013 r.
2012-11-26
Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzenia i zasiłku chorobowego oraz zasiłku wypadkowego
Obowiązek potrącania z wynagrodzenia chorobowego mają wszyscy pracodawcy, gdyż to oni są zobowiązani do wypłaty tego świadczenia. Natomiast potrąceń z zasiłków z ubezpieczenia chorobowego oraz wypadkowego dokonują tylko ci pracodawcy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych.
Ubezpieczenie w podróży służbowej jako przychód pracownika
Z uzasadnienia: Zakup przez pracodawcę polisy stanowić będzie przychód pracownika, który należy zaliczyć do przychodu ze stosunku pracy. Pracownik zyskuje tu realną korzyść (bez zaangażowania własnego majątku), bowiem jako beneficjent ubezpieczenia zawartego przez pracodawcę korzysta z ochrony ubezpieczeniowej, w tym jest uprawniony do podstawowego dobrodziejstwa związanego z przedmiotową polisą tj. ewentualnego odszkodowania.
2012-11-22
Pożyczka od przyjaciela może być nieopodatkowana
Umowa pożyczki to jedna z czynności opodatkowanych podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Warto jednak pamiętać, że od tej ogólnej zasady istnieją pewne wyjątki. Zwolnieniem z podatku zostały bowiem objęte między innymi pożyczki, udzielane w gronie znajomych, ale tylko do określonych limitów kwotowych.
Ranking Paying Taxes 2013 – Polska dopiero na 114. pozycji
W najnowszej edycji rankingu „Paying Taxes”, określającego najkorzystniejsze dla przedsiębiorców systemy podatkowe, Polska została sklasyfikowana na 114. miejscu. Oznacza to wzrost o 13 pozycji względem poprzedniego roku, ale przed Polską i tak znalazły się m.in. Kambodża (66), Afganistan (94) i Etiopia (103).
2012-11-12
Podatek od czynności cywilnoprawnych: Fiskus naliczy podatek od rynkowej ceny auta
Pan Janusz wiedział, że kupując samochód z drugiej ręki, musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten jest zryczałtowany i wynosi dwa procent rynkowej wartości pojazdu. Kupował auto od znajomego, więc wpisali zaniżoną wartość pojazdu. Pan Janusz złożył w urzędzie skarbowym formularz, wpłacił wyliczoną w nim kwotę i uznał sprawę za zamkniętą. Zdziwił się, gdy otrzymał wezwanie z urzędu skarbowego.
2012-11-09
Za słupy na działce należy się odszkodowanie
Właściciel terenu może zażądać od przedsiębiorstwa przesyłowego odszkodowania za zajęcie gruntu i korzystanie z niego bez umowy za 10 lat wstecz oraz domagać się ustanowienia odpłatnej służebności przesyłu: to umowa umożliwiająca firmie korzystanie z działki po uiszczeniu odpowiedniej kwoty.
2012-11-03
Demontaż eternitu z preferencyjną stawką VAT
Przedsiębiorcom świadczącym usługi polegające na demontażu eternitu z dachów, przysługuje prawo zastosowania preferencyjnej stawki VAT w wysokości 8%. Preferencja ta stanowi głównie korzyść dla odbiorców usług, którzy dzięki temu mogą mniej zapłacić za usunięcie szkodliwych materiałów.
2012-10-29
Darowizna w spółce akcyjnej
Darowizna w spółce akcyjnej Firmy zasypywane są często prośbami o udzielenie darowizn, czy to pieniężnych, czy też rzeczowych. Z prośbami takimi występują zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Spotykają się one niejednokrotnie z pozytywną reakcją, jednak zarządy podejmujące takie decyzje powinny liczyć się z negatywnymi konsekwencjami. Może być im bowiem postawiony zarzut działania na szkodę spółki.
2012-09-27
Prawo do odliczania VAT – kiedy zasady ogólne, kiedy proporcja
Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT.
Zatrudnianie niepełnosprawnych – nowe obowiązki dla pracodawców
Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne będą musieli wywiązywać się z większej niż dotychczas ilości obowiązków informacyjnych względem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Rozszerzenie obowiązków – głównie poprzez dodanie nowej deklaracji (DEK-I-u) – przewidują projekty rozporządzeń resortu pracy z 21 września 2012 r.
2012-09-24
Dotacja z urzędu pracy a zwrot podatku VAT
Interpelacja nr 7249 do ministra pracy i polityki społecznej w sprawie sprecyzowania podstaw prawnych dotyczących obowiązku zwrotu równowartości odliczonego lub zwróconego podatku naliczonego dotyczącego zakupionych towarów i usług w ramach przyznanej refundacji przeznaczonej na założenie nowej działalności gospodarczej lub doposażenie już działających firm
2012-09-11
Zwrócone wydatki za odwołanie z urlopu nie stanowią przychodu
Odwołanie z urlopu jest dopuszczalne, gdy obecność pracownika w firmie jest niezbędna z powodów, których wcześniej nie dało się przewidzieć (np. nieoczekiwane duże zlecenie, nagła konieczność zastąpienia innego pracownika, naprawa specjalistycznego sprzętu, kontrola z urzędu skarbowego). Ochronę pracownika w tym zakresie gwarantują przepisy art. 167 kodeksu pracy.
2012-08-01
Zmiany w znakowaniu wyrobów akcyzowych
Od września podwyższeniu ulegną opłaty za banderole wykorzystywane do oznaczania wyrobów akcyzowych – wynika z opublikowanego wczoraj projektu nowelizacji rozporządzenia Ministra Finansów ws. oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy. Resort finansów zamierza także przedłużyć o kolejne dwa lata okres zwolnienia z obowiązku oznakowania dla niektórych wyrobów akcyzowych.
2012-07-27
Koszty uzyskania przychodów: Dokumentowanie poniesienia wydatku
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jak również analogicznie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie zawierają ani wskazówek, ani wymogów co do formy, w jakiej podatnik powinien udokumentować poniesienie kosztu uzyskania przychodu.
2012-07-16
Ranking kont osobistych – lipiec 2012
Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła sprawdzić, które konto osobiste wydaje się najlepsze dla tych, którzy nadążają dla zmianami - którzy może i nie mają wielkich środków na rachunku, ale liczą się dla nich funkcjonalności i korzyści z konta. Przy przyjętych założeniach wygrało konto rynkowego nowicjusza - Alior Sync. O włos za nim uplasowały się rachunki Meritum Banku, GetinOnline, Banku Millennium i mBanku.
2012-07-05
Pracodawca może dopłacić pracownikowi do wczasów kilkaset złotych
Wczasy zagraniczne, zielona szkoła dziecka, sanatorium - każda z tych form wypoczynku pracownika może być dofinansowana przez jego pracodawcę kwotą kilkuset złotych. Ale nie każda firma, w której działa fundusz socjalny, jest zobowiązana do wypłaty takiego świadczenia.
Dieta w związku z podróżą służbową może być opodatkowana
Diety wypłacane w związku z podróżami służbowymi stanowią dla pracownika przychód, którego źródłem jest stosunek pracy. Kwoty te z zasady podlegają zwolnieniu z opodatkowania PIT, ale tylko do pewnej wysokości i przy spełnieniu określonych warunków.
2012-06-05
Odsetki od kredytu na wypłatę dywidendy jako koszt podatkowy – nowe stanowisko NSA
12 grudnia 2011 roku Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale wydanej w składzie 7 sędziów (sygn. akt II FPS 2/11), stwierdził, że odsetki związane z kredytem zaciągniętym przez spółkę na wypłatę dywidendy jej udziałowcom nie są kosztem uzyskania przychodów. Po trzech miesiąca NSA zmienił zdanie.
2012-05-25
Dietetyk skorzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług
Podatniczka prowadzi poradnię żywieniowo-dietetyczną (PKD 86.90.E). Jej praca polega na konsultacjach oraz układaniu diet dla osób zgłaszających się z konkretnymi problemami. Do poradni zgłaszają się osoby z różnymi chorobami, które są wynikiem nieprawidłowego żywienia. Podatniczka jest osobą uprawnioną do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz posiada fachowe kwalifikacje do ich udzielania. Nie wie jednak, czy świadczone przez nią usługi są zwolnione z VAT.
2012-05-21
Spółki z o.o. poczekają na zwolnienie z kosztów sądowych
Trybunał Konstytucyjny uznał, że spółki z ograniczoną odpowiedzialnością też mają prawo ubiegać się w postępowaniu upadłościowym o zwolnienie od kosztów sądowych (wyrok TK z 16 maja br., sygn. akt P 11/10). Jednak by móc z tego skorzystać, muszą one cierpliwie poczekać na wprowadzenie zmian w ustawie.
Spadkobierca otrzyma PIT-8C od umorzonego kredytu
Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że instytucja udzielająca kredytów i pożyczek ma obowiązek wystawić PIT-8C z tytułu umorzenia zobowiązania zaciągniętego przez spadkodawcę. Tak też będzie nawet w sytuacji, gdy spadkobierca przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, a wartość odziedziczonych po zmarłym aktywów wynosi zero.
2012-05-14
Opodatkowanie zbiorników LPG
Z uzasadnienia: Zbiornik LPG jest urządzeniem budowlanym w rozumieniu art. 3 pkt 9 Prawa budowlanego, a nie tylko urządzeniem technicznym, a to w konsekwencji oznacza, iż podlega on opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Wykorzystywany jest on bowiem jako element instalacji grzewczej budynku, a więc zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z przeznaczeniem.
2012-05-04
Sprzedaż gruntów rolnych nie podlega VAT
Podatniczka wraz z mężem nabyła w latach 90. m.in. 1,30 ha gruntu rolnego. W okresie ostatnich sześciu lat nie dokonała żadnej dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, jak też nie świadczyła usług rolniczych. Nie nabywała również produktów potwierdzanych fakturami VAT-RR.
2012-04-30
Zwrot wydatków na ulepszenie lokalu jest przychodem
Podatnik, który prowadził działalność w wynajmowanym budynku i poniósł na niego nakłady, może sprzedać je właścicielowi. Przychodem będzie kwota zapłacona przez właściciela nieruchomości, natomiast kosztem niezamortyzowana wartość nakładów. Tak uznał NSA.
2012-04-26
Rozliczenie roczne i nadpłata podatku
Z nadpłatą mamy do czynienia wówczas, gdy podmiot zobowiązany (podatnik, płatnik, inkasent, następca prawnopodatkowy bądź osoba trzecia) faktycznie dokona wpłaty do budżetu w sposób nienależny lub w kwocie wyższej od należnej. Nadpłata powstaje również, gdy wpłata tzw. zwrotu podatku jest dokonana nienależnie bądź w kwocie wyższej od należnej. W dalszej części artykułu przedstawimy główne kwestie związane z nadpłatą.
Sprzedaż wierzytelności własnych w księgach rachunkowych
Instytucja sprzedaży wierzytelności została uregulowana przepisami art. 509-517 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Co do zasady, wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.
2012-04-10
Staż pracy a prawo do renty
Okres nieskładkowy przypadający w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy (art. 58 ust. 2 w związku z art. 58 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych) uwzględnia się w rozmiarze nieprzekraczającym jednej trzeciej okresów składkowych udowodnionych w tym dziesięcioleciu (art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych) - orzekł Sąd Najwyższy.
2012-04-05
WSA: urząd nie może pytać o szczegóły choroby podatnika
Organ podatkowy nie może żądać informacji o numerze choroby i innych danych, jeśli nie wynikają one z zaświadczenia wystawionego przez lekarza - orzekł WSA w Gliwicach. Zaświadczenie to wystarczy, żeby potwierdzić, że podatnik nie mógł stawić się w urzędzie.
2012-03-29
Jakie zmiany wprowadza Prawo o ustroju sądów powszechnych
Nowy model nadzoru nad administracyjną działalnością sądów powszechnych, nowe zasady powoływania prezesów sądów rejonowych oraz zatrudniania referendarzy sądowych, nowy tryb rozpatrywania skarg i wniosków na działalność administracyjną sądów - to tylko niektóre regulacje zawarte w ustawie z dnia 18 sierpnia 2011 r., zmieniającej ustawę - Prawo o ustroju sądów powszechnych.
2012-03-15
Podatek od nieruchomości od nowo wybudowanych budynków
Wykładnia językowa, systemowa i celowościowa art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych uzasadnia twierdzenie, że określony w tym przepisie moment powstania obowiązku podatkowego dotyczy wszystkich nowo wybudowanych budynków lub budowli, niezależnie od tego, czy ich właścicielem lub posiadaczem jest inwestor, czy też nabywca.
Podatek liniowy nie dla najmu prywatnego
Pomimo, iż regulacje podatkowe przewidują trzy różne formy opodatkowania przychodów uzyskanych z najmu lub dzierżawy mieszkania, podatnicy udostępniający prywatne mieszkanie mogą wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych lub ryczałt. Podatek liniowy zarezerwowany jest dla przedsiębiorców.
2012-02-01
Wynagrodzenie za przewlekłe działanie sądu jest traktowane tak samo jak odszkodowanie
Wynagrodzenie otrzymane za przewlekłe prowadzenie postępowania sądowego nie podlega opodatkowaniu. Nie mają racji organy podatkowe, że takie kwoty pieniężne nie mają charakteru zadośćuczynienia czy odszkodowania. Tak uważa Naczelny Sąd Administracyjny.
2012-01-30
KRUS przypomina o zasadach zwrotu akcyzy za olej napędowy
Rolnicy, którzy chcą odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej w terminie od 1 lutego 2012 r. do 29 lutego 2012 r. muszą złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami), wystawionymi od 1 września 2011 roku do 31 stycznia 2012 roku – przypomina KRUS.
2012-01-24
Część PIT-ów można złożyć tylko do końca stycznia
Do końca tego miesiąca z fiskusem powinni rozliczyć się podatnicy uiszczający zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów z działalności gospodarczej lub z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (zeznanie PIT-28). Termin 31 stycznia obowiązuje także w przypadku deklaracji PIT-16A i PIT-19A.
2012-01-19
Zgłoszenie o nabyciu spadku po terminie pozbawia zwolnienia z podatku
Osoba, która została błędnie pouczona w sekretariacie sądu i złożyła zgłoszenie o nabyciu spadku po terminie, nie może skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków – orzekł wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Komunikat ZUS w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek
Informacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i na Fundusz Pracy za miesiąc styczeń 2012 r. dla niektórych grup ubezpieczonych
2012-01-18
Cesja wierzytelności nie jest usługą w VAT
Z uzasadnienia WSA: Skoro strony nie przewidują otrzymania przez nabywcę od zbywcy wynagrodzenia i w cenie wierzytelności nie będzie mieściło się wynagrodzenie, prowizja słuszny jest zarzut skargi, iż w działaniu nabywcy wierzytelności brak jest istotnego elementu - odpłatności i świadczenia nabywcy nie można traktować jako usługi podlegającej obowiązku podatkowemu z tytułu VAT.
2012-01-16
Przedsiębiorca na zwolnieniu chorobowym a prawo do zasiłku
Jeżeli przedsiębiorca jest chory, może w czasie niezdolności do pracy skorzystać z uprawnienia, jakim jest zasiłek chorobowy. Niesie to za sobą korzyści finansowe w postaci zasiłku wypłaconego w formie pieniężnej oraz prawa do niepłacenia składek na ubezpieczenie społeczne za okres przebywania przedsiębiorcy na zwolnieniu chorobowym.
Ryczałt z najmu: Mąż i żona muszą składać oświadczenie fiskusowi
Małżonkowie, którzy wynajmują mieszkanie, a tylko jedno z nich chce rozliczać osiągane przychody z najmu ryczałtem, muszą składać co roku specjalne oświadczenie – orzekł w piątek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Wydatki na fikcyjną siedzibę przedsiębiorstwa nie będą kosztem
Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że wydatki na pensjonat, w którym rzekomo prezes firmy wykonywał swoją pracę, nie mogą być kosztem uzyskania przychodu spółki, jeśli pensjonat ten nie jest ani faktyczną, ani rejestrową siedzibą firmy.
2012-01-13
Rezerwy na świadczenia pracownicze a przepisy bilansowe
Podstawą wyceny rezerw na przyszłe świadczenia na rzecz pracowników są przepisy prawa pracy, regulaminów wynagrodzeń, układów zbiorowych i innych wiążących porozumień pracodawców z pracownikami. Zgodnie z kodeksem pracy, regulaminem wynagradzania pracownicy mają prawo do odpraw emerytalnych w momencie przechodzenia na emeryturę.
NSA: na budowę każdego budynku trzeba mieć pozwolenie
Jakikolwiek budynek, czy to dom, czy szopę, można wznieść jedynie po uzyskaniu pozwolenia, w przeciwnym razie trzeba go rozebrać - wynika z piątkowego wyroku NSA. Samowola mogłaby być zalegalizowana tylko, gdyby była zgodna z miejscowym planem zagospodarowania.
2012-01-12
Obowiązek złożenia PIT-4R i PIT-8AR za 2011 r.
Do 31 stycznia 2012 r. płatnicy podatku powinni złożyć we właściwym urzędzie skarbowym informacje PIT-4R (o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy) i PIT-8AR (o pobranym podatku zryczałtowanym) za ubiegły rok. Niedotrzymanie tego terminu lub podanie w deklaracjach nieprawidłowych informacji jest zagrożone karą grzywny od 180 do 240 stawek dziennych.